Rafinowany dezodoryzowany olej słonecznikowy jest idealnym środkiem do smażenia i zawiera następujące właściwości organoleptyczne:
Olej roślinny otrzymywany z nasion oleistych odmian słonecznika oleistego.
Nierafinowany olej słonecznikowy jest ciemniejszy i bardziej aromatyczny niż rafinowany. Po uzyskaniu z bazy roślinnej nie jest narażony na dodatkowe działanie, fizyczne lub chemiczne. Jest wytwarzany za pomocą wirowania, gorącego lub zimnego. Drugi jest uważany za bardziej preferowany, ponieważ w tym przypadku jakość gotowego produktu jest wyższa.
W składzie nierafinowanego oleju jest wiele kwasów tłuszczowych, witamin A i E, przeciwutleniaczy.
Olej rzepakowy — olej roślinny otrzymywany z czarnych nasion rzepaku (Brassica napus).
Stosowany w medycynie:
Olej Rydzyk — otrzymuje się go z rośliny oleistej z rodziny krzyżowców. Skład oleju Rydzyk imponuje różnorodnością unikalnych składników, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka.
Stosowany w kosmetologii do produkcji środków regenerujących do twarzy, ciała i włosów. Bogata zawartość kwasów tłuszczowych pozwala przywrócić płaszcz wodno-lipidowy skóry. Zapobiega to więdnięciu skóry i przedwczesnemu starzeniu się. Z reguły olej Rydzyk jest stosowany jako dodatkowy składnik i jest dodawany do kremów, balsamów, masek, peelingów.
Olej rycynowy jest jednym z najpopularniejszych i najcenniejszych olejów roślinnych.
Olej rycynowy jest stosowany w kosmetologii i medycynie.
Chodzi o jego niezwykły skład-składa się w prawie 90% z rzadkiego kwasu rycynolowego, który nie występuje w żadnym innym oleju. Ma działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze, przeciwzapalne i regenerujące.
Olej rycynowy zawiera również kwasy stearynowy, palmitynowy, oleinowy i linolowy. Ponadto jest bogaty w witaminę E, która wzmacnia włosy i paznokcie, wygładza skórę i chroni ją przed wczesnym starzeniem się.
Olej palmowy — olej roślinny otrzymywany z miąższu owoców palmy olejowej (Elaeis guineensis). Dziś jest najczęstszym rodzajem oleju jadalnego, obok soi, rzepaku i słonecznika. Zużycie oleju palmowego do celów spożywczych stopniowo wzrasta, co tłumaczy się szeregiem korzyści związanych z używaniem go przez przedsiębiorstwa oleiste w porównaniu z innymi tłuszczami roślinnymi.
Służy do produkcji specjalistycznych tłuszczów, takich jak tłuszcze cukiernicze, substytuty tłuszczu mlecznego, odpowiedniki masła kakaowego, substytuty masła kakaowego, tłuszcze do smażenia, a także do produkcji margaryn. Olej palmowy jest stosowany w produkcji żywności piekarni i innych gałęzi przemysłu, produktów instant, hotelarstwa i restauracji.
Olej musztardowy — olej roślinny wytwarzany z nasion gorczycy. Aby uzyskać olej musztardowy, stosuje się prasowanie lub ekstrakcję nasion.
Stosowany w gotowaniu do smażenia i do przyprawiania potraw, w piekarnictwie (chleb musztardowy, bułki musztardowe) i produkcji konserw. Stosowany w medycynie do przygotowywania maści, w przemyśle perfumeryjnym i mydlanym. Również do celów technicznych - olej musztardowy należy do lekko wysychających olejów i dlatego może być stosowany do smarowania silników i mechanizmów w niskich temperaturach